Translate

Translate

INTRODUKCJA

INTRODUKCJA

Witajcie w Willi Dobry Dom w Karkonoszach!

Ten blog, to opowieść o domu w górach. O ich mieszkańcach i gościach. O sąsiadach i przechodniach, takich jak Wy, wstępujących na chwilę, aby odpocząć od zgiełku cywilizacji. To ballada o snach na jawie. O pejzażach duszy i krajobrazach ciała.

Pamiętacie "Sielankę o domu" Wojtka Bellona? - "...a góry nade mną jak niebo, a niebo nade mną jak góry". Dom w górach. Blog w górach.Tak, tak. Wszystko, co robię na co dzień i o czym myślę, kieruję w te progi. Dlaczego? Bo to przyszłość. Moja i moich najbliższych. Mam nadzieję, że stanie się naszą wspólną przygodą na wiele długich wieczorów (nie koniecznie zimowych).

To magiczne miejsce. Pozwólcie nutom historii i klimatu Dobrego Domu koncertować przy herbacie (jeśli ktoś woli, może być coś mocniejszego). Rozgośćcie się, poznajcie domowników i pozwiedzajcie. Navigare necesse est!

Rekreacja


CAMERA 1.

Przyjeżdżając do Willi Dobry Dom nastawcie się na wiele atrakcji, które czekają na aktywnych. 

Szlaki turystyczne zaprowadzą każdego piechura w urocze zakątki górskiej okolicy. Warto zwiedzić Zamek Chojnik w Sobieszowie (5 km), Wieżę Rycerską w Siedlęcinie (14,5 km), Wodospady Szklarki i Kamieńczyka w Szklarskiej Porębie (5,5 km), Zamek Czocha w Leśnej (44,5 km), Świątynię Wang w Karpaczu (18 km) czy pałace w Wojanowie (21 km), Karpnikach (24 km) i Staniszowie (14 km). Można też wybrać się na ryby na podgórzyńskie stawy (8,5 km).

Bardzo dobrze oznakowane trasy rowerowe o różnym stopniu trudności są idealne na wycieczki rodzinne, jak i zadowolą wymagających wyczynowców.

Warto skorzystać z kulturalnych atrakcji Jeleniej Góry (14,5 km) lub spacerem udać się do Michałowic (2 km) i odwiedzić Teatr Nasz.

Zimą narciarze mogą poszaleć na zjazdówkach w Szklarskiej Porębie (6 km) lub Harrachowie czy Rokytnicach (20 km), a miłośnicy narciarstwa biegowego mogą do woli uprawiać białe szaleństwo na Polanie Jakuszyckiej (14 km), lub po prostu wybrać się na spacer na biegówkach Ścieżką pod Reglami, która biegnie 500 m od Willi Dobry Dom.

Szlaki turystyczne
Tak, jak wszystkie drogi prowadzą do Rzymu, tak wszystkie karkonoskie szlaki turystyczne schodzą do Jagniątkowa:
- zielony - prowadzi na Zamek Chojnik i  jest częścią długiego szlaku biegnącego z Michałowic przez Przesiekę i Borowice w stronę Karpacza, aż do Kowar.
- niebieski -  jest przedłużeniem czarnego wychodzącego ze Schroniska pod Łabskim Szczytem, dalej szlak przechodzi przez centrum Jagniątkowa i spotykając po drodze szlak żółty i czarny prowadzi do Czarnego Kotła Jagniątkowskiego.
- żółty - w jedną stronę prowadzi na Grzybowiec i dalej (zielonym) do Michałowic, a w drugą stronę dotrzecie przez Przesiekę do Wodospadu Podgórnej.
- czarny -  prowadzi  na główną grań Karkonoszy, przez Hucisko, a  paręset metrów wyżej, przecinając liczne strumienie pod Długim Grzbietem, kończy swój bieg na czerwonym szlaku, a stąd w pół godziny można dojść do schroniska Odrodzenie położonego na Przełęczy Karkonoskiej lub do Martinovej Boudy na świetne czeskie piwo.

Trasy rowerowe 
Z Jagniątkowa prowadzi wiele tras rowerowych o różnym stopniu trudności w głąb Karkonoszy i w Izery. Sporo z tych dróg zimą zamienia się w trasy narciarskie. I tak np. Ścieżka Pod Reglami (od Willi Dobry Dom - 5 min.) jest idealną trasą na spacer - pieszy, rowerowy lub na biegówkach do Szklarskiej Poręby.


CAMERA 2.
Harrachov - Adam Małysz
Harrachov - Adam Małysz
Jeśli nie chcecie zbytnio zmęczyć się dalekimi wyprawami możecie wybrać się na spacer na Grzybowiec lub Chojnik. Można też w charakterze kibica pojechać do Harrachova lub Jakuszyc i dopingować zawodników w lotach lub biegach. W okresie wiosenno-letnim warto pozostać w ogrodzie - grill, opalanie, podpatrywanie miejscowej fauny, a zimą pozjeżdżać na sankach lub desce obok domu - zabawa gwarantowana!
Jagniątków -Rozgrzewka koło domuCAMERA 3.
Trening koło domu
Na łyżwach w Karpaczu
Na Biegu Piastów
Dla bardziej wymagających (zwłaszcza zimą i wczesną wiosną) polecam wyprawę do Szklarskiej, Jakuszyc i Harrachova (15 min samochodem). W Szklarskiej Porębie są do dyspozycji wyciągi i stoki oraz tor saneczkowy. W Jakuszycach zimą można do woli wybiegać się na nartach (latem i jesienią polecam jazdę na rowerze po trasach biegowych),  a w Harrachovie kuszą i stoki i trasy biegowe - dla każdego coś dobrego. Zawsze można wyskoczyć do Karpacza i na narty, i na saneczki i na łyżwy, a latem zwiedzić świątynię Wang  i Muzeum Zabawek. Osobiście preferuję Jakuszyce i bieganie na nartach. Co roku staram się brać udział w Biegu Piastów na dystansach 10 km i 26 km klasykiem.
Dobra zabawa
A dla odpoczynku z bliskimi i czasem samotnie wybieram się na spacer do Stacji turystycznej "Orle".    
Trening w Jakuszycach


Wspólny spacer Trasą JedynkiStacja turystyczna Orle
CAMERA 4
Polana Jakuszycka to miejsce dla turysty, sportowca, amatora i zawodowca, samotnika i szukającego towarzystwa. Nie ma znaczenia o jakiej porze roku wybierzesz się na Polanę Jakuszycką, nie ma znaczenia czym dostaniesz się na Polanę ( można samochodem, autobusem lub szybką kolejką) - zawsze trafisz na atrakcje turystyczne Polany. Latem i jesienią rowerzyści mogą szaleć na drogach i bezdrożach Polany - stąd dojadą do każdego zakątka Karkonoszy. Tu można szlifować formę fizyczną i zręczność jazdy lub można po prostu pojeździć w towarzystwie przyjaciół i rodziny - trasy wymagające pewnych umiejętności i są trasy spacerowe i widokowe.
 
Zimą i wiosną na Polanie Jakuszyckiej niepodzielnie rządzi białe szaleństwo. Zielone trasy rowerowe potrafią w ciągu jednej nocy przyoblec się w śnieżną szatę,a miliony zapaleńców tną puszystość gór w szerz i wzdłuż.
Ja wtedy też ulegam urokowi Polany i jak tylko czas mi pozwoli zakładam narty (biegówki) na nogi i śmigam (jak potrafię - raz lepiej , raz gorzej). A jest po czym biegać! 


CAMERA 5


Każda pora roku w górach ma swoje uroki, ale chyba zimą góry są najpiękniejsze - codziennie inne. Albo upajają pięknem albo przerażają grozą swojego majestatu. Pewnego dnia właśnie upajały pięknem więc postanowiliśmy przyjrzeć się im bliżej z Polany Jakuszyckej. Było to mniej więcej tydzień przed moim pierwszym startem w Biegu Piastów stylem klasycznym na dystansie 10 km. Pogoda była wyśmienita na wszelką aktywność górską - błękitne niebo, słońce i wszechogarniająca biel.  Mój tato skończył ledwo co 70 lat i postanowił po 50 latach przypomnieć sobie, jak to jest śmigać na nartach, więc wybrał się z nami.

Jak się szybko okazało, umiejętności narciarskie Dzinia przewyższyły nasze  (czyli moje, Ewy, Michała i Jacka) razem wzięte. Mimo półwiecznej przerwy, tato nie zapomniał co to znaczy deski i śnieg! Deski co prawda plastikowe, ale śnieg wspaniały. Więc upajaliśmy się wysiłkiem i zabawą. Podeszliśmy trasą Radiowej Jedynki do Polany pod Cichą Równią i tam odsapnęliśmy, zastanawiając się, gdzie jechać dalej. Chwilę trwały dyskusje i przygotowania do dalszej jazdy.
Zjechaliśmy na dół, do Polany i tam między drzewami szlifowaliśmy zjazdy. Zresztą , zobaczcie sami, jak fantastycznie bawiliśmy się.


CAMERA 6

Willa Dobry Dom od 7 kwietnia 2014r. jest partnerem Term Cieplickich. Wypoczywając w Willi Dobry Dom możecie korzystać  z szerokiej gamy atrakcji Term Cieplickich z rabatem na bilet 10 %  . Oto parę fotek na zachętę:

 

Brak komentarzy: