Translate

Translate

INTRODUKCJA

INTRODUKCJA

Witajcie w Willi Dobry Dom w Karkonoszach!

Ten blog, to opowieść o domu w górach. O ich mieszkańcach i gościach. O sąsiadach i przechodniach, takich jak Wy, wstępujących na chwilę, aby odpocząć od zgiełku cywilizacji. To ballada o snach na jawie. O pejzażach duszy i krajobrazach ciała.

Pamiętacie "Sielankę o domu" Wojtka Bellona? - "...a góry nade mną jak niebo, a niebo nade mną jak góry". Dom w górach. Blog w górach.Tak, tak. Wszystko, co robię na co dzień i o czym myślę, kieruję w te progi. Dlaczego? Bo to przyszłość. Moja i moich najbliższych. Mam nadzieję, że stanie się naszą wspólną przygodą na wiele długich wieczorów (nie koniecznie zimowych).

To magiczne miejsce. Pozwólcie nutom historii i klimatu Dobrego Domu koncertować przy herbacie (jeśli ktoś woli, może być coś mocniejszego). Rozgośćcie się, poznajcie domowników i pozwiedzajcie. Navigare necesse est!

Ciekawostki okolicy

CAMERA 1.

Położenie
Willa Dobry Dom położona jest w górnej części Jagniątkowa przy drodze prowadzącej do Michałowic. 

A okolica Willi Dobry Dom wygląda tak: 
WIOSNA
LATO
JESIEŃ
ZIMA
Jagniątków jest najwyżej położoną dzielnicą Jeleniej Góry i rozciąga się wzdłuż dwóch potoków Wrzosówki i Brocza. Z Jagniątkowa wychodzą główne  karkonoskie szlaki turystyczne:
- czarny  do Szklarskiej Poręby
- żółty do Piechowic przez Cichą Dolinę
- zielony przez Chojnik, Zachełmie aż do Przesieki a w drugą stronę na Śnieżne Kotły
- niebieski do Czarnego Kotła (zwany też Jagniątkowskim)
Latem trasami rowerowymi przejechać można całe Karkonosze, a zimą śmigać po ścieżkach i drogach na nartach biegowych.

Widok od strony gór na kotlinę jeleniogórską
Garść historii
Jagniątków powstał w 1650 r. jako Agnetendorf a założony był przez czeskich protestantów, którzy uciekli na śląską stronę gór przed prześladowaniami religijnymi. Ich głównym zajęciem było tkactwo, a później także szlifowanie szkła. Bardzo szybko wieś stała się mekką turystyczną. Nazwa wcześniejsza Agnetendorf przetłumaczona była po wojnie na Agnieszków, w 1946 r. została jednak zmieniona na obecną według klucza, że "agnes" po łacinie oznacza jagnię.


W latach 50-tych odkryto na wschodnim zboczu Tkackiej Góry 270 metrową sztolnię uranową, ale uznano, że nie jest perspektywiczna i wejście do niej zasypano.










W początkach XX w. zamieszkał w Jagniątkowie urodzony w Szczawnie Zdroju noblista, Gerhart Hauptmann. Od 1891 r. mieszkał z bratem, także słynnym pisarzem i dramaturgiem, w Szklarskiej Porębie. Wyprowadził się w 1901 r. do własnej willi w Jagniątkowie. Po II wojnie światowej nie wyjechał do Niemiec. Tolerowany przez władze (kojarzony z literaturą lewicową, postępową) mieszkał w Jagniątkowie do śmierci. Na dowód, że nie zapomniano tu jego postaci ani twórczości, powstało w jego willi Muzeum Miejskie "Dom Gerharta Hauptmanna".


Obecnie
Dzisiaj Jagniątków tętni życiem turystycznym dzięki jego mieszkańcom i przybyszom z Polski i zagranicy. Jagniątkowianie odnawiają i upiększają swoje otoczenia, każdy jak umie i na co go stać. Władze miasta pomagają jak mogą (jeśli chcą oczywiście) a Karkonoski Park Narodowy dzięki programom unijnym reanimuje okoliczną przyrodę. Możecie w to nie wierzyć, ale przekonajcie się sami przyjeżdżając do Jagniątkowa.
WIDOK Z JAGNIĄTKOWA NA ŚNIEŻNE KOTŁY
WIDOK ZE ŚNIEŻNYCH KOTŁÓW NA MICHAŁOWICE

 WIDOK Z JAGNIĄTKOWA NA ZACHODNIE PASMO KARKONOSZY






 CAMERA 2


11 lutego 2013 r. Fundacja Centrum Kultury i Rozwoju Karkonoszy poinformowała o powstaniu herbu Jagniątkowa. A wygląda on właśnie tak:


CAMERA 3

W marcu 2014 r. Termy Cieplickie otworzyły swoje podwoje w uzdrowiskowej dzielnicy Jelenia Góry - Cieplicach Śląskich Zdrój.
Termy Cieplickie to kompleks basenów rekreacyjno – sportowych, unikalny w skali województwa dolnośląskiego i całych Karkonoszy. Wyjątkowość Term Cieplickich polega na tym, że wykorzystują wody termalne o niespotykanym w skali europejskiej składzie chemicznym i temperaturze, co ma nieoceniony, dobroczynny wpływ na regenerację całego organizmu. W skład kompleksu basenów wchodzą: basen rekreacyjny z torami pływackimi; 2 brodziki dla dzieci ze zjeżdżalnią i tryskaczami; 2 baseny termalne z atrakcjami wodnymi takimi jak: hydromasaże, huśtawka i leżanki wodne; basen termalny zewnętrzny; basen rekreacyjny zewnętrzny ze zjeżdżalnią, leżankami i koszami do gry w basketball. Kompleks basenów uzupełniony jest strefą SPA obejmującą: sauny fińskie, saunę parową i infrared, bicze wodne, jacuzzi, tepidarium, grotę śnieżną, fontannę lodową, strefę relaksu z podgrzewanymi leżankami oraz gabinet do masażu. Ponadto w obiekcie znajduje się sala wielofunkcyjna, dająca możliwość prowadzenia szkoleń i strefa gastronomiczna. Otoczenie Term stanowią dwa zabytkowe parki – Park Norweski i Park Zdrojowy.


 http://www.termycieplickie.pl




3 komentarze:

Willa pisze...

Uwielbiam tą okolicę, te zakątki sprawiają, że chce się żyć.

Jacek pisze...

Piękna Karkonoska okolica :) świetne miejsce do przemyśleń oraz spędzania wolnego czasu.

Anonimowy pisze...

Na stronie www.sauny24.pl znaleźć można bogatą ofertę saun!